31 Aralık 2019 Salı

Bölgesel yağlardan liposuction ile kolayca kurtulmak mümkün


Liposuction, vücutta bölgesel olarak birikmiş yağların tüp yardımıyla vücuttan alınmasını sağlayan cerrahi bir operasyondur. Bölgesel zayıflama için uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. En basit haliyle liposuction nedir, derseniz; "yağ aldırma operasyonu" olarak da yanıtlayabiliriz.  Vücutta özellikle basen, karın, bel, çene altı, kalça, diz, kol ve iç bacak bölgelerine uygulanır. Peki diğer ayrıntılar neler, gelin yakından inceleyelim... 
Liposuctionda Kaç Farklı Yöntem Bulunur?
Klasik liposuction, lazer liposuction, vaser liposuction ve radyofrekans olmak üzere 4 farklı yöntemden oluşur. Klasik operasyonda yağlar kanül adı verilen tüplerle alınır. Lazer yöntemiyle alınması gereken yağlar önce lazerle parçalanır ve aspiratör yardımıyla alınır. Yağların çeşitli ses dalgalarıyla parçalanarak vücuttan alınma işlemi vaser yöntemiyle kolayca uygulanır. Bu yöntemle parçalanan yağlar, sıvı bir forma kavuştuğu için vücutta klasik yöntemde oluşabilecek dalgalanmalar oluşmaz. Aynı zamanda vaser yöntemi operasyon sonrası vücutta ağrı, morarma, şişlik gibi durumların yaşanma olasılığı da daha azdır. Radyofrekans yönteminde ise diğer yöntemlerden farklı olarak radyo frekans dalgalarıyla yağlar eritilmesi ve vücuttan alınmasıyla gerçekleştirilir. Radyofrekans, ayrıca cildin sıkılaşmasına da katkıda bulunur.
Operasyon Kimlere Uygulanabilir?
Liposuction operasyonunda öncelikli olarak boy - kilo vücut kitle indeksi ideal olan ve fazla yağlanma sorunu yaşayan hastalar tercih edilir. Hamilelik, vücudun genetik yapısı ve obezite gibi nedenlerden dolayı fazla yağlanan bölgeler için rahatlıkla uygulanabilir. Tabii ki bu operasyonun size uygunluğunu daha net anlayabilmek adına uzman bir plastik cerrahına da sormayı ihmal etmemelisiniz.
Liposuction Operasyonunun Püf Noktaları Nelerdir?
Operasyon anında veya sonrasında herhangi bir komplikasyon riski yaşamamak adına hastane seçimine özen göstermelisiniz. Donanımlı ve alanında uzman bir plastik cerrah uzmanı tercih edin. Genellikle liposuction için genel, lokal ve lokal+sedasyon anestezi uygulanır. Eğer yalnızca bir bölgede ve az miktarda bir operasyon olacaksa lokal anestezi; birden fazla bölgede ve fazla miktarda yağ alma işlemi yapılacaksa da genel anestezi tercih edilir. Doktor ve hastane seçiminde göstereceğiniz hassasiyeti, anestezi tercihinizde de kullanarak doktor ve uzmana danışarak birlikte karar vermeyi de unutmayın.
Liposuction Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
Operasyonda öncelikli olarak aklınızda bulundurmanız gereken şey, bir zayıflama yöntemi olmadığıdır. Bu operasyon yalnızca vücutta oluşan bölgesel yağlanmayı ortadan kaldırarak vücuda yeni bir form kazandırır. Eğer müdahaleden sonra beslenme, uyku ve yaşam biçiminize dikkat etmezseniz yeniden yeniden kilo alabilirsiniz. Bu da müdahale yapılmayan diğer bölgelerde şişkinliğe neden olur ve operasyonun amacı tam anlamıyla sağlanamaz.
Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İlerler?
Operasyon sonrası kendinizi toplayarak günlük yaşantınıza dönmeniz uygulandığı bölgeye ve miktara göre farklılık gösterir. Küçük müdahalelerde bu süre genellikle 3 ile 5 gün arasında değişiklik gösterebilir. Operasyondan sonra ilk haftalarda morluk, ödem ve ağrı biraz daha hissedilebilir bir seviyedeyken, sonraki haftalarda etkisi azalmaya başlar. Vücudun toparlanması için bu dönemde özel olarak üretilmiş olan korseler kullanmalısınız. Lazer liposuction ortalama 15 gün; diğer yöntemlerde ise 1 aya yakın bir korse kullanımı söz konusu olabilir. 1 ayın sonunda vücut şekli belirginleşerek oturmaya başlar. Vücudun yeni ve sıkı bir form kazanması ise 6 ayı bulabilir.
Dünya Plastik Cerrahi Derneği'nin verilerine göre liposuction, dünyada en çok uygulanan operasyonlardan biridir. Operasyon için uygun şartlara sahip olan kişiler, uzman bir doktorun güvencesiyle rahatlıkla bu operasyonu tercih edebilir. Siz de bölgesel yağlanmalardan kolayca kurtulmak ve sıkı bir vücuda sahip olmak için alanında bilgili ve yetkin Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu'dan hemen randevu alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder